Serwis interentowy Partii Liberalnej
Strona główna | Mapa serwisu | Kontakt  
Historia
Partia Liberalna > Historia
Partia Liberalna jest ugrupowaniem stosunkowo młodym, powstałym pod koniec listopada 2004 roku. Głównym inicjatorem jej powstania oraz pierwszym ideologiem był Krzysztof Walenty Libertynowicz, piastujący do dziś funkcję prezesa i zarazem przewodniczącego partii. Na początku swojej działalności, PL skupiała wokół siebie niewielu symptyków, ale w miarę wzrostu popularności oraz aktywności w mediach ich grono zaczęło systematycznie rosnąć, mimo zaledwie 1,5-procentowego poparcia na początku grudnia 2004 roku (sondaż CBOS).

W nowy rok partia wkroczyła z nadzieję na realne zaistnienie na polskiej scenie politycznej i umocnienie marki "Liberałów", zaś rosnący udział polityków nowego ugrupowania w środkach masowego przekazu jedynie te pragnienia podsycał. Okazja nadarzyła się wkrótce, kiedy to doszło do rozmów zjednoczeniowych pomiędzy przedstawicielami Partii Liberalnej i Partii Demokratycznej - demokraci.pl. Z uwagi na silne skrzydło liberalne i libertariańskie u "Demokratów", idea połączenia obydwu partii, która początkowo istaniała jedynie na papierze, stała się faktem. Co ciekawe, pozostano przy nazwie PL, która najbardziej odzwierciedlała jej charakter ideologiczny. Równocześnie, po połączeniu z PD "błękitno-zielono-pomarańczowi" po raz pierwszy wprowadzili do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego swoich przedstawicieli.

W drugą połowę roku "Liberałowie", wzmocnieni kadrowo i politycznie, weszli z impetem, notując na progu kampanii wyborczej wynik 8,1% (sondaż TNS OBOP), który zapewniał miejsce w następnej kadencji Sejmu i Senatu. Rumieńców nabrała również kampania prezydencka, w której Partia Liberalna wystawiła swojego kandydata w osobie przewodniczącego Libertynowicza; w pierwszy sondażu przedwyborczym mógł on liczyć na poparcie 5,4% wyborców (sondaż TNS-OBOP).

Na początku sierpnia PL zainaugurowała swoją kampanię wyborczą; jej członków w wyścigu na Wiejską wspierały takie autorytety, jak m.in. Władysław Bartoszewski, Tomasz Lis, prof. Bronisław Geremek, Janusz Onyszkiewicz czy prof. Jan Miodek. Ponadto, wśród honorowych członków komitetu wyborczego Krzysztofa Walentego Libertynowicza znalazły się tak znane osobistości, jak: Marek Kondrat, Krzysztof Penderecki, Krystyna Janda, Ryszard Kapuściński czy Maciej Żurawski. W najnowszym, przedwyborczym sondażu "błęktino-zielono-pomarańczowi" mogli liczyć na poparcie w wysokości 11,7% (sondaż TNS-OBOP).
(C) 2006 Partia Liberalna